Palamutbükü

palamutbükü sahili

Palamutbükü Datça Yarımadasının Akdenize bakan kısmında , Datça merkeze 25 km mesafede , Benim Üç güzeller dediğim ( Hayıtbükü , Ovabükü , Palamutbükü ) koyların sonuncusu , maviyle yeşilin kucaklaştığı bir turistik merkez.  Arabanız yoksa Palamutbükü’ne minibüslerle ulaşabilirsiniz, minibüs kalkış saatlerini sayfamın sonunda veriyorum. Pırıl pırıl parlayan plajları, koyları , yeşilin bir çok tonunu göreceğiniz zeytin, badem ve çam ağaçları ile bir doğa harikası. Burası antik çağda , limanı ve verimli arazileri ile Knidos ‘un önemli bir yerleşim yeriydi. Günümüzde de Datça’nın turizm alanında parlayan yıldızlarından.Şehir gürültüsünden uzak, sakin , huzurlu bir tatil arayanlar için ideal bir yer. Pek çok antik ve doğal güzelliklere yakınlığı da ayrı bir konu

palamutbükü sahili

Palamutbükü’ne bir kaç değişik yoldan ulaşabilirsiniz. Birincisi Knidos yolu üzerinde Yaka köyünde caminin yanından Kumyer yoluna saparak, Knidos istikametinde biraz daha giderseniz Çeşmeköy üzerinden, burada Palamutbükü yazılı tabelayı görebilirsiniz. Diğer bir yol Mesudiye köyü üzerinden kıyıyı takip ederek.

palamutbükü dostlar restaurant

Palamutbükü uzun bir sahil şeridine sahip, bu yol üzerinde lokantalar , çay bahçeleri , bulunmakta. Hepsinin önünden denize girebiliyorsunuz. Kıyı boyunca bu işletmelerin masaları, şezlongları sıralanmakta, onlardan yararlanabiliyorsunuz.

palamutbuku-3

Pırıl pırıl sularda yüzmenin keyfi bir başka. Datça’nın birçok yerinde olduğu gibi okulların açılması ile Palamutbükü’nde de tatil sezonunun sonuna geliniyor. Kışın bu kalabalık sahillerde az sayıda insanı, sahildeki cafelerde otururken görürsünüz. Oysa kış aylarında buralarda yapılacak pekçok aktivite var, doğa yürüyüşleri, bisiklet gezileri bunlardan bazısı. Ocak ayının sonları yaşanırken Yarımada yavaş yavaş çiçeklere bürünür, şubat ile birlikte Palamutbükü ovası da görülmeye değerdir, her tarafı bembeyaz badem çiçekleri kaplar, tam bir görsel şölen vardır.

palamutbuku-6

Palamutbükü’ne gelen tatilcilerin büyük çoğunluğu bu tatil beldesini bir daha unutamazlar, gelecek yıl da gelmek için can atarlar. Doğayla iç içe aile işletmeleri, sıcak insan ilişkileri, bahçelerden taze olarak toplanan ürünler, rengi başka bir yerde olmayan denizi sizi buraya bağlar. Palamutbükü antik dönemde de önemli bir yerleşimdi, verimli ovası, su kaynaklarına yakınlığı önemini artırmıştır. O dönemlerden kalma Mağrin’deki antik çeşmeden hala kaynak suyu akmakta. Bu suyun çevresi günümüzde bedem ve narenciye ağaçları ile kaplıdır. Çevre yerleşimlerden buraya piknik için gelirler. Palamutbükü doğa yürüyüşleri için de uygun parkurlara sahiptir, Karia yolunun bir bölümü bu parkurlar üzerindedir. Turizmin rağbet görmesi ile birlikte Palamutbükü ovasının hergün biraz daha yapılarla dolduğunu görebiliyoruz. Gün geçtikçe kalabalıklaşan bu cennet koyda alt yapı sorunları kendini gösterecek gibi, bir an önce arıtma tesisi gibi girişimler yapılmalı, yapılaşma bir plan dahilinde olmalı. Yeni yapılan planlarda Palamutbükü’nde sağlık turizmi öngörülüyor, bol oksijenli havası buna etken.

palamutbuku-5

Palamutbükü’ne oldukça yakın olan koylarda piknik yapıp, denize girebilirsiniz. bu koylar özel havuzlar gibi berrak. Etrafları çam ormanlarıyla kaplı. Kısacası Palamutbükü anlatılmaz yaşanır diyeyim. Palamutbükü – Ovabükü kıyıyolundan 1 km ileride Gerenc koyu var ( Akvaryum da deniyor ), biraz daha ileride Akçabük  berrak denizi, kum sahili ve çam ağaçlarıyla kaplı doğası ile tatilcilerin uğrak yeri.

Palamutbükü Minübüsleri Hareket Saatleri:

Palamutbü minübüsleri hareket saatleri okulların açılmasıyla değişikliğe uğruyor, yeni tarifeyi güncelleyinceye kadar şoför arkadaşların telefon numaralarını veriyorum. Palamutbükü Minübüs Şoförleri Tel. No :

Kutay: 0 532 491 5511, Tuncay:0 5o7 835 1588, Efkan: 0 532 323 9899, Atan: 0 546 221 3708, Birol: 0 544 715 1539, Ersoy: 0 543 642 4067, Necmettin: 0 543 642 4067, Aytaç: 0 546 407 3396

 

PALAMUTBÜKÜ KONAKLAMA TESİSLERİ

Borada Otel       İskandil Apart Otel     Ayyıldız Butik Otel    Dostlar Apart Otel    Turgut Apart

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir