Kargı Koyu Datça

 

kargı koyu

Datça Merkezine 3 kilometre mesafedeki Kargı koyu son yıllarda Datçalıların ve tatile gelenlerin sıkça geldikleri bir yer, bunda merkeze yakınlığı kadar, kuzey rüzgarlarına kapalı olması, temiz, berrak denizi, sahil boyunca uzanan yeme-içme tesislerinin de olması etkili. Arabanızla veya belediye denetimli minübüslerle Kargı’ya gidebilirsiniz.. Yeni yapılan planlarda yerleşime izin verildiği söylenen koy şimdilik doğal güzelliğini koruyor. Koyun plajı yuvarlak çakıl taşlarıyla kaplı, bu tatilcileri rahatsız etmiyor, okaliptus ağaçlarıyla kaplı gölgelik kısmın olması, doğayı sevenlerin buraya akın etmesine neden oluyor. Kıyıdan Amatör balıkçılık yapmak isteyenler, yürümek isteyenler de koya geliyorlar, Koyda amatör balıkçıların yakalayabileceği balıklar, Kefal, levrek, sokkan gibi kıyılarda gezen balıklar.. Araba park sorunu yok.

kargı koyunda gün doğumu

Kargı koyunda gün doğumunu izlemek te güzel bir olay. Sabah erkenden yola koyulup güzel bir yürürüyüşün ardından yorgunluğunuzu bu güzel manzarayla gidermek çok hoş bir etkinlik, bunu yaşayanlar bu anları unutamazlar. Kargı Koyu’na ulaşmak için Limana sapan kavşaktan sağa doğru devam ediyorsunuz ve hiçbir yere sapmadan gittiğinizde Kargı koyu karşınıza çıkıyor. Koya bakan tepelere geldiğinizde koy manzarası müthiş güzel.

kargı plajı

Kargı koyu plajında yeme-içme tesislerinin şezlong ve şemşiyelerinden yararlanabiirsiniz. Burada küçük yatlar ve tkneler için ahşap iskelele de bulunuyor. Kargı antik çağdan bu yana kullanılan bir yerleşim alanı. Koyun yerlisi birkaç aile taş evlerde yaşamlarını sürdürüyor. Yerli aileler eskisi kadar olmasa da hayvancılıkla geçimlerini sağlıyor, bu dağlık alanlara uygun olarak keçi sürüleri bulunuyor. otlayan keçilere, eşeklere, gezinen tavuklara her an rastlamanız mümkün.

Kargı koyunda eski bir su değirmeni kalıntısı, hala ayakya olan bir şapel gibi eskiye ait kalıntılar var. Şapelin içindeki freskler yok olmuş, duvarları sağlam. Kargı’nın yukarı kısımlarında bir Sarnıç bulunuyor, doğa yürüyüşü yapanlar önünden geçiyor. Domuzçukuru koyuna gitmek isteyen, doğada yürümek isteyenler  Kargı’ya geliyorlar, Kargı arazilerinde birçok yürüyüş parkuru var.

kargı deresi

Koya girişte denize akan dereler Kargı koyuna değişik bir hava katıyor. Kargı’daki kaynaklardan gelen bu sular devamlı akıyor, suyu içilmiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir