Eski Datça

Eski adı Dadya olan Eski Datça Datça’nın merkeze en yakın mahallesi, ilçe merkezinden 2 km uzaklıkta bulunuyor. Geçmişi Knidos Antik kentine kadar giden yerleşimin arka tepelerinde o döneme ait bir kalede bulunmaktadır. Etrafını çeviren dağların yamaçlarındaki antik bağlara ait teraslar hala belli olmakta. Eski Datça her mevsim ayrı güzellikte bir yer, insanları buraya çeken asıl konu Akdeniz mimarisinin bir örneği olan taş yapıları, dar taş yollarıyla bize zamanda yolculuk yaptıran sokakları.

Eski Datça’da sihirli bir hava var, sık sık fotoğraf çekmeye gittiğim bir yer, günün değişik saatlerinde manzara da değişiyor. Akşama doğru duvarlara vuran güneş sokaklara ayrı bir hava veriyor. Buraya gelenlerin ilk işi bir hatıra fotoğrafı çektirmek oluyor, onların yüzlerindeki mutluluğu bu fotoğraflarda görebiliyorum.

eski datça

Işık dar, taş sokaklarda estetik görüntüler ortaya çıkarıyor.

eski datça'da çay keyfi

Eski Datça’da cafeler, lokantalar, pansiyonlar, hediyelik eşya dükkanları var. Yol üzerindeki Cafelerde oturup, etrafı seyretmek, tüm yorgunluklarınızdan kurtulmanızı sağlıyor. Sadece sokalarda kısa bir gezinti ile Eski Datça’nın o büyülü havasını hissedemezsiniz. Geceleri de bir başka güzel oluyor, canlı müzik dinleyerek yemeğinizi yiyebilir, içeceklerinizi içebilirsiniz.

eski datça hediyelik

Birçok hediyelik eşya dükkanı var, bu dükkanlarda genellikle özgün çalışmalar üretiliyor.

eski-datca-8

Eski Datça deyince ilk akla gelenlerden birisi Şair Can Yücel, son yıllarını burada geçiren şairin evini görmek için birçok kişi Eski Datça’yı ziyaret ediyor. Can Yücel sokağındaki eski taş yapıda bugün şairin eşi Güler Yücel yaşıyor, evin bahçesinde Can Yücelile ilgili eşyaların, kitapların, çalışmaların bulunduğu Can Evi var. Buraya gelenler burasını gezilebilen bir müze sanarak buraya geliyorlar ve açık olduğunu görmeyince üzülüyorlar. CanYücel evi genellikle kapalı oluyor, araştırmacılara, belgesel çekimler yapanlara açılıyor.

güler yücel

Can Yücel’in yaşadığı evin içinde Güler Yücel belgesel çekenlerle görülüyor.

eski-datca-9

Eski taş sokaklarda yürümenin zevki yüzlerden belli oluyor, tabii sokaklar her mevsim değişik renklere bürünüyor.

eski datça orhan'ın kahvesi

Eski Datça deyince akla gelen mekanlardan biri Orhan’ın kahvesi, burası Eski Datça’nın hemen girişinde bir kahvehane. Bir buluşma yeri, etkinliklerde burada yapılıyor, eski dekorunu hala koruyor. Burada gözleme de yiyebilirsiniz. Girişte Hurma sokağında Datça Sofrası restoran da ilginizi çekebilecek bir yer.

eski-datca-2

Eski Datça’yı bir de baharda görün, tüm Datça’da olduğu gibi badem çiçekleriyle burada bir görsel şölen sergilenir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir