Datça’da Denize Girilebilecek Yerler

Datça’da ulaşabildiğiniz her yerden denize girebilirsiniz, ben bu sayfamda Tatile gelenler için denize girebilecekleri plajlar, koylar ile ilgili bilgi vereceğim. Önce Datça merkezinden ve uzaklık sırasına göre blgi vereyim.

Önce Yarımada’nın Akdeniz tarafından başlayayım. Datça Merkezinde üç tane mavi bayraklı plaj var, Hastaneönü plajı adından da anlaşılacağı gibi devlet hastanesinin hemen bitişiğinde yer alıyor. Bu sahil Clup Datça tatil köyüne kadar devam ediyor. Hemen yanından Sevgi Yolu geçmekte, yol trafiğe kapalı vaziyette. Sahil boyunca yeme, içme yerleri, konaklama tesisleri var. Mavi bayraklı plajlarda bulunması gereken teşkilat bu plajlarda var ( duş ve kabinler, cankurtaran vs ). Hastane önü plajından kıyı boyunca Limana doğru yürürseniz Kumluk Plajı karşınıza çıkar, plaj Kazım Yılmaz İlkokulunun yanından başlayarak Cumhuriyet Meydanına kadar devam eder. Plaj, adı üstünde kum, sığ bir denizi var, yavaşça derinleşiyor, bu yüzden çocuklu aileler, yüzme bilmeyenler için de tercih edilen bir plaj. Plajın yanında Kumluk Yolu var, tarafiğe kapalı, yol boyunca çok sayıda yeme-içme ve konaklama tesisi var. Plajda bu tesislere ait şezlong, şemşiye bulunmakta. Mavi Bayraklı plajlarımızdan olan kumluk plajında da belediyece sağlanan duş, kabin, can kurtaran gibi hizmetler var. Limandan Ilıca Kamping’e doğru yürüdüğünüzde Taşlık Plajı karşınıza çıkar. Plajı çakıl, kum karışımı, plajın yanından geçen Taşlık yolu trafiğe kapalı. Taşlık Plajının yanında Ilıca Gölet bulunmakta, göletten kaynayan kükürtlü suların faydalı olduğu söyleniyor, sular göletin duvarları arasındaki oyuktan hızla, gür bir biçimde denize doğru akıyor. Denizden çıkan birçok kişi bu suyun altında vücuduna masaj yaptırıyor, duş alıyor. Taşlık Plajı da mavi bayraklı plajlarımızdan, duş, kabin ve can kurtarma hizmeti var. Yeme içme, lokanta gibi tesisler bu gölete yakın sıralanıyporlar, bunların şezlong ve şemşiyeleri sahilde bulunuyor. Taşlık plajının bitişiğinde bir de Kent Park dediğimiz Datça’nın tek yeşil alanı bulunmakta. Parkta çocuklar için oyuncaklar, Yelken Cafe’de yiyecek ve içecek bulunuyor. En sıcak havada bile serin bir hava oluyor burada, göletin üzerinden geçen kuzey rüzgarı klima etkisi yaratıyor. Kent Parktan biraz ileride Ilıca Camping var, onun önünde kum plajı, yeme, içme, konaklama tesisi var.

Kargı Koyu: Merkez yakın diğer bir denize girme yeri Kargı Koyu merkeze 3 kilometre mesafede, çanak şeklinde etrafı dağlarla çevrili, belediye denetimli minübüsler devamlı işliyor. Koyun sahilinin çakıl olamsına karşın son yıllarda çokça tercih edilen bir yer. Okaliptus ağaçları, doğal güzelliği, kuzey rüzgarlarına kapalı oluşu, merkeze yakınlığı, bunda etkili olabilir. Sahil boyunca yeme, içme tesisleri bulunmakta, bunların şezlong ve şemşiyeleri sahilde sıralanıyor. Koyda kotralar için küçük bir ahşap iskele bulunuyor.

Kızlanaltı plajı: Burgaz uzun azmaktan başlayarak Gebekum koruma alanına kadar uzanan plaj. Kızlan’a ait araziler nedeniyle Kızlanaltı diye adlandırılmış. Bu sahilin başlangıcından Perili Köşk’e kadar yay biçiminde uzun bir sahil var. Kızlanaltı, Gebekum, Billurkent, Perili Köşk Adaburnu’nda sonlanıyor. Tüm bu sahiller kum. Kızlanaltı’na Burgaz tarafından veya Datça – Marmaris yolundan Marmaris’e doğru 6-7 km giderek, sahile inen yollardan gidebilirsiniz. Kızlanaltı plajından sonra Gebekum sahili başlıyor, bu plajlar da kum. Gebekum denmesinin nedeni burada milyonlarca yıllık fosil kumların olması, yıllar önce inşaat nedeniyle buradan kaçak kum alınıyordu, şimdi koruma altında. Bu sahilde Otel Flow Datça ve Surf Tatil köyü tesisleri bulunuyor, bunların şezlon ve şemşiyelerinden yararlanabilirsiniz. Cafe – barlarında yiyecek ve içeçek temin edebilirsiniz. Bu sahillerin diğer bir özelliği windsurf sporuna çok uygun rüzgarlara sahip olmaları. Sahiller sakin olmasına karşın biraz gidince sörf için gerekli olan rüzgarla karşılaşırsınız, sörf sporuna yeni başlayanlar için de bu denizler güvenli.

Güllük Plajı merkezden 15 km ileride Marmaris’e doğru yer alıyor, Karaincir koyundan bir önceki koyda. Perili köşk ve Adaburnu Gölmar tesisleri burada var. Karşı taraflarda plaja yakın adalar var, plajı iri kumlu, çabuk derinleşiyor. Karayolundan sahile doğru 500 m kadar gidiyorsunuz, yolu düzgün. Genelde sakin oluyor, sakinliği, sessizliği sevenler için ideal bir yer.

Karaincir Plajı Aktur tarafına doğru devam edersek, 18 km ileride Karaincir koyu ve plajı gelmekte. sahili ince kum ve sığ, yavaş yavaş derinleşiyor, bu yüzden çocuklu aileler ve yüzme bilnmeyenler tarafından daha çok ilgi görüyor. Kuzey rüzgarlarına kapalı olması, çevresinde yiyecek, içecek tesislerinin bulunması da tatilcileri buraya çekiyor, bitişiğinde Karaincir tatil köyü var . Aktur ve Karaincir minübüsleri saatbaşı çalışıyor.

Aktur Plajları: Merkezden 30 km uzaklıkta Aktur tatil sitesi ve plajları yer alıyor. Çiftlik koyu ve onun bitişiğinde kovanlık koyları sahilleri var. Kovanlık sahiline Kovanlık tesislerinden girebilirdiniz, son olarak araba başına giriş 15.00 tl idi. Sahili kum, deniz her zaman sakin, uzak mesafeyi göze alarak buraya gelen birçok tatilci oluyor. Bu koyların çevresi çam ağaçlarıyla kaplı, tesisin imkanlarından yararlanabilirsiniz. Aktur’dan 1,5 km ileride Kurucabük sahilli yer alıyor, bu koy Aktur’a bağlı yapılarca çevrilmiş vaziyette, genelde Akturlulara hizmet ve riyor.

Domuzçukuru: Akdeniz tarafında karadan vasıtayla gitme imkanı olmayan koylar var, bunlardan Domuzçukuru tekne turu yapan gezi teknelerinin uğrak yeri, denizden 45 dakika sürüyor.. Limandan sabah erken saatlerde kalkan teknelere binerseniz bu koyda yüzme molası veriliyor, bütçenize uygun bir tekne de kiralayabilirsiniz. Her tarafı çam ağaçlarıyla kaplı cennet koylardan, burada bulunan tesis bu yıl çalışmadı. Plajı kum çakıl karışımı, uzun bir sahili var. Domuzçukuru gibi sadece  tekneyle gidilebilen birçok güzel koy var. Domuzçukuru’na son yıllarda doğa yürüyüşü ile giden çok sayıda kişi oluyor, bu yürüyüşlerin en kısası 4-5 saat sürüyor.

Mesudiye Sahilleri: Son yılların gözde tatil beldelerinden Mesudiye’de denize girebileceğiniz çok güzel plajlar var. Merkezden 18 km uzaklıkta Hayıtbükü koyu ve 1 km ilerisinde Ovabükü koyu yer alıyor. Hayıtbükü etrafı dağlarla çevrili çanak şeklinde küçük bir koy, sahile bitişik birçok yeme içme ve konaklama tesisi var. Sahilde bu tesislerin şemşiyeleri, şezlongları her tarafı kaplamış vaziyette. Hayıtbükü plajı kum ve birden derinleşmediği için çocuklu aileler için de tercih ediliyor. Ovabükü sahili Datça’nın en uzun sahillerinden, kum çakıl karışımı. Sahil boyunca yeme – içme ve konaklama tesisleri yer alıyor. Hayıtbükü ve Ovabükü’ne Mesudiye minübüsleri ile gidebilirsiniz. Hayıtbükü koyunun karşısında Kızılbük plajı yer alıyor, Hayıtbükü’nden 10 dakikalık bir yürüme mesafesinde, yeme – içme, konaklama tesisleri bulunuyor. Plajı kum ve oldukça sakin bir ortam var.

Bağlarözü koyu Knidos’a varmadan 6-7 km önce, Akdeniz tarafındaki koylardan, burada piknik yapıp denize girebilirsiniz. Knidos yolundan aşağıya doğru toprak yoldan 1 km kadar gitmeniz gerekiyor, vasıtalar gidiyor. Denizi biraz taşlıklı.

Knidos Plajları: Knidos’u görmek isteyenler artık hem ören yerini geziyor hem de sahillerinde denize giriyorlar. Büyük limanın sahili kum.

DATÇA’NIN EGE TARAFINDA DENİZE GİRİLEBİLECEK YERLER

Ege tarafındaki koy ve sahillerin birçoğuna vasıtayla ulaşmak zor, yolu olanlarda da yol bozuk vaziyette, alçak arabalar için sakıncalı.

Murdala: Datça’dan 38 km uzaklıkta, Cumalı köyünden itibaren 10 km toprak yol var, yolu fazla bozuk değil, vasıtalar gidebiliyor. Koyda site şeklinde yapılaşma var. Sahili bazı kısımlarda kum bazı kısımlarda taşlık.

Değirmenbükü sahili: Yazı köyden 6-7 km uzaklıkta, toprak bir yolu var, taşlıklı, bozuk bir yolu var. Sahide piknik yapıp denize girebilirsiniz.

Gereme Koyu Kızlan arazileri içinde yer alan Gereme’ye vasıtayla gidebilirsiniz, toprak yolu bozuk olmuyor. Gereme’den devam ederseniz Katıyalı piknik alanına gelirsiniz burada berrak, sakin denizlerde yüzebilirsiniz. Her taraf çam ağacı ile kaplı, kuzey rüzgarları buraya etki etmiyor. Denizi taşlıklı ama buna değiyor.

Alavara – Meriç: Ege tarafında Emecik arazileri içinde yer alıyor. Meriç çam ağaçlarıyla kaplı, çok güzel yerler. Yolu toprak ve biraz bozuk olabiliyor.

Sıkça sorulan bazı soruları özetlersek: Datça’nın kum plajları Aktur, Karaincir, Kumluk, Hayıtbükü, Mesudiye ve Palamutbükü’nde bazı kısımlar. Mavi bayraklı Plajlar: Aktur, Hastaneönü, Kumluk, Taşlık plajları. Birden derinleşmeyen sığ plajlar; Aktur, Karaincir, Kumluk, Hayıtbükü plajlarını sayabiliriz.

Datça’da Denize Girilebilecek Yerler” için 2 yorum

 • 20 Temmuz 2019 tarihinde, saat 13:06
  Permalink

  Datça da yaşıyorum aslında çok güzel lakin ben gölgede girmeyi seviyorum

  Yanıtla
 • 22 Ağustos 2019 tarihinde, saat 14:12
  Permalink

  Alavara tarafinda rüzgar durumu ileve denizin dalga şiddeti, sığlık/derinlik, kum/çakıl/kayalık durumu nasıldır?

  Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir