Datça

 

Coğrafi olarak Güney-Batı Ege’de yer alan Datça Muğla ilimize bağlı tatil beldesidir. Nüfus: 2016 verilerine göre 20.513 olan nüfus yazlıkçıların da gelmesi ile yaz aylarında 40.000 i geçmekte. Datça Nüfusu 10.575 erkek ve 9.938 kadından oluşmaktadır. Mahallelere göre Datça nüfusu; İskele Mahallesi: 11.818, Reşadiye Mah: 1.087, Kızlan Mah. 1.210, Emecik Mah. 1151, Mesudiye Mah. 820, Karaköy Mah. 790, Cumalı mh. 726, Eski datça Mah. 691, Yaka Mah. 763, Yazı Mah. 591, Hızırşah Mah. 517, Sındı Mah. 349 dir.İklim olarak Akdeniz İkliminin tipik özelliklerini görülür (Kışları yağışlı ve ılık, yazları sıcak ve kurak). 476 km2 yüzölçümüne sahip Datça, dağlık bir arazi yapısına sahiptir. Bunun sonucu olarak dağların arasında yer alan düzlüklerde, vadilerde iklim, bitki örtüsü, yaban hayatı bakımından çeşitlilikler görülür. Yarımadanın kuzeyinde Gökova, güneyinde Hisarönü körfezleri yer alır. Tek kara bağlantısı olan Marmaris’ten itibaren 70 km uzunluktaki yarımadanın bir tarafında Akdeniz diğer tarafında Ege Denizi vardır. Yarımadanın ucunda Ege ve Akdeniz’in suları biribiriyle kucaklaşır. Datça  sınırları yarımada’nın en dar yeri olan Balıkaşıran’da başlıyor ve Knidos’a kadar uzanıyor. 800 m mesafete kadar olan bu dar yerin Gökova körfezi tarafında Balıkaşıran koyları, Hisarönü tarafında Bencik koyu bulunmakta.

Datça’da Nüfusun % 60 ı tarımla uğraşmakta, % 16 sı memur, % 24 ü serbest meslek sahibidir.

Okullar olarak: 1 Okul Öncesi, 5 ilkokul, 4 ortaokul, 1 İmam Hatip, 1 Lise, 2 Meslek Lisesi, 1 İki Yıllık Yüksek Okul bulunmaktadır.

Yarımadanın Kuzey kıyıları dağlarla, sık bitki örtüsüyle kaplıdır. Kocadağ’ın Ege denizi tarafında daha çok sandal, defne gibi maki türü ağaçlar geçit vermez şekilde sıralanırlar. Doğuya doğru gittikçe ormanlık alanlar artar, genellikle, ormanlar kızıl çam ağaçlarından oluşur. Emecik köyünden sonra ormanlık alanlar çoğalır. Mesudiye, Hızırşah Ağaçlama, Sındı köyü taraflarında da ormanlık alanlar vardır. Doğuya doğru gittikçe derin vadilerde Datça’nın adını dünyaya duyuran endemik Datça Hurması ağaçları görünür. Eksera deresi, Hurmalıbük deresi, Karaalibükü deresi, Karasüleyman bükü deresi Datça hurmasının en yoğun olduğu yerlerdir.

Yarımada’nın En Yüksek Dağı Kocadağ (Bozdağ) 1162 m, bu dağın kuzey yamaçları çok sık bitki örtüsüne, derin vadilere sahiptir. Yaban keçisi, karakulak, ayı gibi yaban hayvanlarının yaşadığı bilinmektedir. Emecik dağı 747 m, bu dağın çevresi ormanlarla kaplıdır, burada da yaban hayatı zengindir ama son yıllarda bilinçsizce doğaya bırakılan zararlı maddelerle yapılaşmalar yaban yaşamını tehdit etmektedir. Tuludağ 743 m, Karadağ 738 m, Yarıkdağ 615 m ile dikkati çeken yükseltilerdir. Datça ovaları: Kızlan, Karaköy, Mesudiye, Palamutbükü’dür. Kızlan, Karaköy ovaları Datça’nın sebze ihtiyacının büyük kısmını sağlar. Antik çağlarda insanlar bu verimli ovaların etrafında yerleşmişlerdir.

Yollar ve ulaşım:

Datça Yolları hala bazı kişilerce sert virajlı, korkutucu diye bilinir, oysa bana göre en güvenli yollar buradadır, eski yol genişletilerek virajlar islah edildi, bir kısmı kaldırıldı. Maviyle yeşilin, Akdeniz’le Ege’nin birlikte görüldüğü Datça yollarında seyahat etmek, yaşamınızın unutamayacağınız anılarından olacaktır. Ana sayfamdaki arama çubuğuna datça yolları yazarsanız daha geniş bilgi görürsünüz. Mahallelerin merkeze masafesi; Eski Datça Mahallesi merkeze 2,5 km, Reşadiye Mahalllesi 5 km uzaklıkta, Hızırşah 6 km, Kızlan 10 km, Karaköy 10 km, Emecik 20 km, Mesudiye 18 km, Sındı 20 km, Yaka 20 km, Cumalı 25 km, Yazı mahallesi 28 km uzaklıkta bulunmaktadır.

Dalaman – Datça 160 km (3 saat), Bodrum havaalanı 234 km (4 saat), feribotla geçerseniz 2 saat. Datça Marmaris arası 70 km , Datça Muğla arası 125 km. Datça – İzmir arası 355 km, Datça İstanbul arası 882 km , Datça Ankara arası 708 km, Datça Antalya arası 394 km.

20 yıl öncesine kadar ilçenin ekonomik hayatı tamamıyle tarıma dayalı iken ulaşım imkanlarının düzelmesiyle tarımın yanında turizm de geçim kaynakları arasında yer almıştır. İlçenin genel yüzölçümü 41. 982 hektar, orman alanı 27.360 hektar (% 65), tarım arazileri 2.725 hektar (% 6.50), imarlı parseller 6004 hektar (%14.30), ürün ekilmeyen boş araziler 8.400 hektardır ( %18.30).

Datça bozulmamış doğası, 235 km lik sahil şeridi, 52 koyu, zengin flora ve faunası, Knidos antik kenti ile gün geçtikçe daha da önemli bir turizm merkezi olmaktadır. Eko turizm, yat turizmi, trekking, sörf, yelken gibi doğa ve su turizmleri açısından ideal ortamlara sahiptir. Sağlıklı, nemsiz, bol oksijenli havası sağlık turizmi için de çok uygundur. Bodrum ve Marmaris’ten mavi tura çıkan teknelerin uğrak yeri olan Datça önemli bir Turizm beldesi olarak tatilcilerin ilgisini çekmektedir. Knidos ören yerini her yıl daha fazla ziyaretçi gezmektedir.

Spor alanları ve etkinlikler

Reşadiye mahallesinde nizami ölçülerde 1000 seyirci kapatiseli bir futbol sahası bulunmaktadır, Kargı yolunda kapalı spor salonu ve yanında çim saha mevcuttur. Bu alanlarda futbol, basketbol ve birçok spor faaliyetleri yapılmakta. İlçe halkı çocuklarının spor etkinliklerine katılmalarından memnunlar. Yaz spor okulunda su sporları küçüklere ve gençlere sevdirilmekte. Kültür merkezi ve anfi tiyatroda yıl içinde birçok etkinlik düzenlenmekte.

Asayiş ve Güvenlik

ilçede Hava Radar ve Mevzi Komutanlığı, Jandarma Bölük Komutanlığı, Emniyet Amirliği, Sahil Güvenlik Bot Komutanlığı bulunmaktadır. Datça asayiş yönünden sakin bir ilçedir.

Koylar

Engebeli yapısı nedeniyle Datça yarımadası irili ufaklı birçok koya sahiptir, bu koyların bazılarına sadece  tekneyle ulaşılmakta ulaşılmaktadır. Karayolu ile gidilebilen koylar: Kargo Koyu: Merkeze 3 km mesafede, Karaincir koyu: 15 km mesafede, çiftlik ve kovanlık koyları 30 km mesafede, Palamutbükü 25 km mesafede, ovabükü- hayıtbükü- kızılbük 20 km mesafede, murdala 38 km mesafede, kurubük- akçabük- gerence koyları 22-23 km mesafede, çatı koyu 45 km mesafede, Bağlarözü 32 km mesafede yer almaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir