Datça Vineyard – Winery

bagevi-1
Antik dönemde Datça yarımadası bağları ve şarapları ile ünlüydü, günümüzde bağcılık Yarımada’da pek gelişmiş değil, son yıllarda bu konuda atılım yapanları duyuyoruz. İki yıl önce Kızlan değirmenlerine geldiğimde hemen karşısındaki yamaçta onlara benzer bir değirmen yapısının inşa edildiğini gördüm ve ilgimi çekti. Ankaralı işadamı Hasan İşleyici’nin 40 dönümlük arazi üzerinde yaşama geçirdiği bağ evinde ailesi ile birlikte hayallerini gerçekleştirdiğini daha sonra öğrenecektim. Datça -Marmaris karayolunun 10. kilometresindeki bu bağ evi görülmeye değer, gittiğinizde gayet misafirperver bir şekilde karşılanıyorsunuz, yapılanları görme imkanı oluyor. Datça Bağ Evini, mahzenleri, bağları sizin için gezdim.

datça bağ evi
Bağlarda Merlot, Shrah (Şiraz) ve Cabernet Sauvignon gibi şöhretli üzüm türleri başarılı bir şekilde yetiştirilmiş. Bir hafta kadar önce bağ bozumu varmış, görme imkanım olmadı. bağcılık kültürünü tekrardan canlandırmak adına bir yola çıkan Hasan İşleyici’nin bu merakı 12 sene önce başlamış, Datça’da profesyonel olarak çalışmaya başlamışlar ve üç sene gibi kısa bir sürede birçok üzüm türünü yetiştirmeyi başarmışlar.

datça bağcılık, şarapçılık
Şıranın mayalandığı, dinlendirildiği yerleri, mahzenleri gezme fırsatım oldu, bayağı modern bir tesis. Emek, özveri ve inancın eseri bir tesisle karşı karşıyaydım.

datça şarap mahzeni
Özel olarak yapılmış mahzen. Bağcılık ve Şarapçılık bir kültürdür, bu işe soyunanların büyük bir kısmı binlerce yılın geleneğini yaşatmak isteyen insanlardan oluşuyor. Çok emek, sevgi ve fedakarlık isteyen bir iş.

bagevi-3

Bağ evinin en güzel yeri bana göre burası, bir tarafta Emecik dağı, karşıda Kızlan değirmenleri, bu güzel bir terasta oturup, Datça Vineyard ürünlerini tadabilirsiniz. Buraya gelmemdeki nedenlerden biri istanbul’da bu ürünlerden tadan bir arkadaşımın övgüsü ve şaşkınlığı oldu. Akşam üzeri serin kuzey rüzgarında burada oturmanızı tavsiye ederim, çok güzel bir yer. Adres gayet basit; tarihi Kızlan değirmenlerine geldiğinizde karşı yamaçlardaki onlara benzer değirmen yapısını takip edeceksiniz. İletişim: Tel: 0 252 722 0372

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir