Datça Köy Ürünleri

datça zeytinyağı

Zeytinin toplanış şekli, toplanmadan sonra kısa zamanda mengende işlenmesi, mengendeki ısı durumu gibi yağın kalitesine, lezzetine etki eden faktörler var. Bu konuda ayrıntılı bilgi verdiğim sayfamın “ zeytinli Günler ” linkini tıklayın. Arabanız varsa zeytinyağı almanızı öneririm, Datça’ya gelinceye kadar zeytinyağı kullanmadık, şimdi kızartmalar da dahil başka bir yağ kullanmıyoruz.

Zeytinyağı’ndan elde edilen bir başka ürün sabunlar, ev yapımı sabunları satış mağazalarında bulabilirsiniz.

harıp

Datça’nın diğer bir ürünü harıp ( keçi boynuzu ) dur, birçok şifalı yanının olduğu söylenir, geçmiş yıllarda çok olan bu ağaçlar şimdilerde yeniden ilgi görüyor. Evlerde yapılan harıp pekmezleri Datça ürünlerinin en önemlilerinden, çokça faydaları var. Hemen hemen her satış mağazasında, köy yolları üzerindeki satıcılarda bulabilirsiniz.

 

kumyer ören ticaret

Palamutbükü’ne giderken Kumyer’de Ören Ticarette gördüğüm, At kestanesi, Kantaron yağı, Susam yağı, Çörekotu yağı, Ozon yağı gibi yağlar tedavide kullanılıyor. Burada datça köy ürünleri bulunuyor, kendi ürünlerini satıyorlar.

Oren ticaret Tel: 0 543 898 4242.

datça hediyelik elişleri

El işlemesi hediyelik ürünler Datça’lı bayanlar için hem bir uğraş hem de evdeki ekonomiye bir destek oldu . Eski Datça mahallesinde, Hızırşah köyünde , İskele’de dükkanlarda, tezgahlarda bulabilirsiniz..

sındı kooperatifi el işleri

Sındı kooperatifinde köy kadınlarının yaptığı el işlemeleri burada görücüye çıkıyor. İletişim için telefonlar: 0 252 725 5056 – 0 537 952 4158

datça ipek dokuma ürünleri

Bir zamanlar Datça kültüründe önemli bir yeri olan ipek dokuma ürünler Hızırşah köyündeki el dokumalarında yaşatılmaya çalışılıyor, Linkini verdiğim Datça Köy ürünleri sayfamda ayrıntılı olarak görebilirsiniz.

DATÇA KÖY ÜRÜNLERİ ile ilgili sayfamın linki. Burada satış mağazaları tanıtılıyor. Bu sayfalarımda Datça köy ürünlerinin çeşitlerini görebilirsiniz.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir